Kullanıcı Adı : Şifre : Kayıt Ol Şifremi Unuttum
GÜNCEL
GÜNCEL
İSLAM’DA KADIN
EHLİBEYT AÇISINDAN KADIN
KURAN AÇISINDAN KADIN
MEHDEVİYET GÖLGESİNDE KADIN
VELAYET PENCERESİNDE KADIN
FIKIHTA KADIN
HİCAP
HAYIZ
EVLİLİK
BOŞANMA
ÇOCUK ALDIRMA
MİRAS
TOPLUMDA KADIN
ÇOCUK EĞİTİMİ
AİLEDE KADIN
KADININ ÇALIŞMASI
TARİHTE KADIN
İMAN İNCİLERİ
LANETLENMİŞ KADINLAR
YAKIN TARİHTE KADIN
DİĞER DİNLERDE KADIN
KADININ KONUMU
İSLAMİ OLMAYAN TOPLUMLARDAKİ KADIN SORUNLARI
KADIN VE KÜLTÜR
KADIN VE SANAT
MAKALELER
ŞİİRLER
KÜTÜPHANE
KÜTÜPHANE
MEDYA
MEDYA
HANIM ELİ
SÜS VE GÜZELLİK
PRATİK BİLGİLER
YEMEK TARİFLERİ
KADIN VE SAĞLIK
KADIN HASTALIKLARI
HAMİLELİK DÖNEMİ
ÇOCUK GELİŞİMİ
DOĞADAKİ ŞİFA
SÖYLEŞİLER
SÖYLEŞİLER
KUR'AN I KERİM MEALİ
LİNKLER
TV KANALLARI
Türkçe Kanallar
On4 Tv
Zehra Tv
Ulke Tv

Tv5
Hilal Tv
Yumurcak Tv
Kudus Tv
Arapça Kanallar
Almanar
Alalam Tv
Alforat Tv
Alkawthar Tv
Farsça Kanallar

Irib 1

Irib 2

Irib 3

Irib 4

Irib 5
Press Tv
Jam e Jam 1
Jam e Jam 2
Jam e Jam 3
Quran Tv
Azeri Kanallar
Sahar Tv
HAVA DURUMU
ISTANBUL
NAMAZ VAKİTLERİ
ÇOCUK DOĞDUĞUNDA YAPILMASI MÜSTEHAP OLAN AMELLER
18-03-2011 22:53

KURANI KERİM’DEN;

11:69 Andolsun, elçilerimiz İbrahim'e müjde ile geldikleri zaman; "Selam" dediler. O da: "Selam" dedi (ve) hemen gecikmeden kızartılmış bir buzağı getirdi.

11:70 Ellerinin ona uzanmadığını görünce durumlarından hoşlanmadı ve onlardan dolayı içine bir korku düştü. Onlar: 'Korkma. Biz Lut kavmine gönderildik' dediler.

11:71 Karısı ayaktaydı, bunun üzerine güldü. Biz ona İshak'ı, İshak'ın arkasından da Yakub'u müjdeledik.

11:72 'Vay halime! Ben böyle kocamış bir kadın kocam da bir ihtiyar iken ben doğuracak mıyım? Bu gerçekten şaşırtıcı bir şey!' dedi.

11:73 Dediler ki: "Allah'ın emrine mi şaşıyorsun? Allah'ın rahmeti ve bereketleri sizin üzerinizdedir, ey ev halkı şüphesiz O, övülmeye layık olandır, Mecid'tir."

İnsanoğlunun doğumu çok özel bir nedenle gerçekleşmekte ve bu yüzden özel bir durum arz etmektedir. İslam insanın dünyaya gelişi sırasında ve hemen sonrasında belirli amellerin yapılmasını tavsiye etmektedir. Bu ameller büyük bir önem taşımaktadırlar.

İnsanoğlunun yeryüzüne gelmesinin ilk aşaması olan doğum, insanın yeryüzündeki vazifesi ve Allah’ın halifesi olması itibariyle önemli bir olay olduğundan, bu olayın basit bir olay olarak değerlendirilmemesi gerekir ve vazifeye hazırlanmanın ilk merhalesi olduğu unutulmamalıdır. Mumin anne-babalar çocuklarını Allah rızası için sevip, O’nun rızasını kazanmaya vesile olacak şekilde eğitmeye başladıklarında; bu yolculuğun ilk durağı çocuğun dünyaya gelme olayıdır.

İnsanoğlunun ölümünden sonra amel defterinin kapanmamasına, kendilerinden sonra sevap ve günahları için açık bir kapı olmasına vesile olan çocuk eğitiminin aşamaları ; çocuk dünyaya geldikten sonraki bu doğum anıyla başlar.Tavsiye edilen ameller ebeveyne artık mürebbilik görevlerinin başladığını hatırlatır ve çocuğun terbiyesi için gerekli olan amelleri yapmaya odaklanmalarını tavsiye eder.

Bu amellerle çocuğun fiziki gelişiminin yanısıra manevi gelişiminin de önemi vurgulanmakta, yeryüzüne gelirken beden sıhhatininden öte manevi olgunluğun önemi hatırlatılmaktadır.

Çocuk sahibi olunduğunda yapılması tavsiye edilen amellerden bazıları şunlardır:

1.       Bebeği teslim alıp, hoş karşılamak

Anne babadan yapılması beklenen ilk davranış Allah’ın kendilerine bir emanet olarak verdiği çocuğun cinsiyetine önem vermeksizin; onu kucaklarına alıp hoşgeldin demeleridir. Bazen anne babaların çocuğun cinsiyetine, fiziksel durumuna, güzelliğine dair beklentileri olması mümkündür. Bu durumlarda ise anne-babalar çocuğun durumu beklediklerinden veya hayal ettilerinden daha farklı olduğunda ise; düş kırıklığına uğruyorlar.

İmam Zeynel Abidin as. bu konu hakkında şöyle buyuruyor; ‘Bana çocuklarımın doğum haberi geldiğinde cinsiyetlerini sormam. Sağlık ve uzuvlarının tam olup olmadığını sorarım ve herşeye Kadir olan Allah’a verdiği nimetlerden dolayı hamd ederim. Çocuklar Allah’ın anne-babalara bahşettiği hediyesidir ve gelişleri memnuniyet ve neşeyle karşılanmalıdır.’

2.       Anne-Babayı tebrik edip, çocuk için dua etmek

Tavsiye edilen amellerden bir diğeri ise; iman sahiplerinin anne ile babayı yeni gelen bebekten dolayı tebrik etmeleridir. Bu olay anne ve baba için özeldir ve toplum da sevinçlerini paylaşmalıdır.

Hazreti Peygamber saa. Dünyaya geldiğinde Ebu Leheb kendisine haber getiren kölesini azad etti. Ebu Leheb islamın azılı düşmanlarından olmasına rağmen; onun bu davranışı Haşimoğullarının bu konudaki davranışlarının nasıl olduğunun göstergesidir.

Çocuk dünyaya geldiğinde tavsiye edilen bu ameller arasında diğerlerinin çocuk için hayır dualarda bulunulmaları yer almaktadır. Müslümanlar çocuğun anne ve babası için mutluluk kaynağı olması, takvalı, salihlerden olması ve ahlaklı olması gibi hayır dualarda bulunmalıdırlar.

Hz Ali as.’a birisi çocuğu olduğu müjdesini ilettiğinde; orada bulunan birisi Emire Muminini  çocuğun hızlı bir at binicisi olması duasıyla tebrik ettiğinde; İmam as. ‘Bu şekilde söyleme. Böyle söylemendense ‘Onu bir nimet olarak sana bağışlayan Allaha şükürler olsun. İnşallah kemale erişir ve senin için iyilik kaynağı olur.’ Söylemen daha uygundur.’ Buyurdu.

3.       Ezan ve İqame okumak

Çocuk dünyaya geldiğinde tavsiye edilen amellerden bir diğeri ise; çocuğun kulağına ezan ve iqame okunmasıdır. İmam Hasan as.’dan nakledilen bir hadiste bu amelin çocuğu şeytanın şerrinden emanda kıldığı anlatılır.

Ulemaya göre ise bunun nedeni; çocuğun dünyaya gelirken duyması gereken ilk sesin Allahu Tealanın yöceliğini ve birliğini deklare eden sözler olması gerektiğindendir. Ezan insanın yaratılışı fıtratı ve doğası gereğince kulak için en aşina mesaj ve en önemli hatırlatma vesilesi olacaktır.

4.       Tahnik

Çocuklar doğduğunda yapılması tavsiye edilen bir diğer amel ise; yumuşak bir hurma veya herhangi tatlı birşeyle çocuğun damağının tadlandırılmasıdır. Bu çocuğun takva güzel ahlaka sahip olması için özellikle yapılması tavsiye edilen amellerden birisidir, çocuğa tattırıldıktan sonra da bu vasıflara sahip olması için dua edilmelidir.

Ayrıca hadislerde çocuk dünyaya geldiğinde kerbela toprağı ve fıratın suyundan da tattırılması tavsiye edilmiştir. Keza bir hadiste bu konu hakkında şöyle buyurulmuştur: ‘Kime doğduğu zaman fıratın suyundan tattırılırsa, biz ehlibeytin sevgisinden ayrı düşmeyecektir.’

5.       Çocuğun kafasını traş etmek

Tavsiye edilen amellerden bir diğeri de çocuğun doğumunun yedinci gününde bebeğin saçlarının traş edilip, traş edilen saçın ağırlığınca güçüşün sadaka olarak verilmesidir. Bu amelin iki faydası vardır.

a.       Bu amel çocuğun anne rahminde büyüyen saçının yerine sağlıklı saçın çıkmasına neden olur. Eski saçın temizlenerek gelecekte daha güçlü gelişmesine imkan sunulur.

b.      Bu vesileyle toplumda sadakayla dayanışmada bulunulma olayı hatırlatılır ve bunun yaygınlaşmasına katkıda bulunulur.

Hz Resulullah saa. de bu ameli torunları için tatbik edip; müslümanların kendisinin yaptığı şekilde yapmasını ve ileride sadece kafasının bir kısmına yapılamaması uyarısında bulunmuştur.

6.       Çocuğa ad verilmesi

Anne babanın öncelikli görevlerinden bir diğeri de çocuğa güzel ve anlamlı bir ad vermeleridir. Bu önemli görev yerine getirilirken bazı hususlara dikkat edilmesi gerekiyor. Onlarda şu hususlardır:

a.       Anne baba çocuklarına ismi dünyaya gelmeden önce vermelidir. İmam Ali as. Bir hadisi şerifte bu konu hakkında şöyle buyuruyorlar: ’Çocuklarınız dünyaya gelmeden evvel isimlerini koyun. Cinsiyetleri bilinmese bile her iki cinsiyetten bir tane isim çocuk için seçilmelidir. Eğer dünyaya gelmeden evvel ölecek olurlarsa, adlandırmadığınız çocuklarınız hesap günü sizi bulup; bana neden bir isim koymadınız diye sizden hesap soracaktır.’ Hz Resulullah saa. de hz Fatime sa.ın düşürdüğü çocuğun ismini Muhsin koymuştu.

Ehlibeytten nakledilen diğer hadislerde ise; çocukları dünyaya gelene kadar onları Muhammed ve Fatime isimleriyle adlandırdıkları; dünyaya geldikleri 7. günde ise çocuklarının isimlerini başka isimlerle değiştirdikleri anlatılmaktadır.

b.      Anne baba çocuğuna isim koyarken manasında, temelinde takva ve faziletleri barındıran iyi bir ad veya geçmişte yaşamış fazilet sahibi insanların isimlerinden koymaya özen göstermelidir. Peygamber saa. buyuruyor ki; ‘Çocuk sahibi olunurken çocuğa isim koymak annesiyle babasının öncelikli vazifesidir, sizler de çocuğunuza izi bir isim koymak için çaba sarfedin. Ayrıca isimlerinizi kıyamet günü onlarla çağrılacağınızı unutmayarak koyun.’

c.       Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da; islamın değer vermediği veya toplumda yaygın olan müslüman olmayan kimselerin isimlerinden konulmamasıdır.  Ve özellikle çocuklara sadece Allah’a mahsus olan Allah, Rahman gibi isimlerin konulmamasına da dikkat edilmesi gerekmektedir.

d.      Çocuk kendisine verilen adlarla çağrılmalıdır. Kuranı Kerim çocukların kötü lakaplarla çağrılmaması gerektiğini Hucurat 11 ayette şu şekilde açıklıyor; ‘Kendi nefislerinizi yadırgayıp küçük düşürmeyin ve birbirinizi olmadık kötü lakaplarla çağırmayın.’

e.      Hadislerde bir ailede dünyaya gelen çocuklardan en az birisinin adının ehlibeytin isimlerinden olması gerektiği vurgulanmıştır. Bir hadisi şerifte hz Peygamber saa. şyle buyurmuştur; ‘Kimin dört oğlu olup, içlerinden birisine benim adımı koymazsa bana zulmetmiş demektir.’

7.       Akika

Çocuk dünyaya geldiğinde yapılması özellikle tavsiye edilen bir diğer amel ise; bir hayvanın kesilerek çocuk için kurban edilmesi olayı olan akika sünnetidir. Bu amelde çocuğun doğumunun yedinci günü yapılır. İmam Caferi Sadık as.’dan rivayet edilen bir hadisi şerifte şöyle buyuruluyor; ‘Bir çocuğun yedinci günde adı konulur, kurbanı kesilir, saçı traş edilip ağırlığınca gümüş sadaka olarak verilir. Kurban etinin bir kısmıyla ebesine ve yanındakilere yemek verilir, diğer kısmı ise sadaka olarak dağıtılır.’

Bir hayvanı kurban olarak kesip; onunla fakirleri doyurmanın fazileti çok büyüktür. Bu ibadet Allaha yakınlığı getirir. Bu sadakayla toplumdaki bağların pekiştirilmesi, güçlenmesi sağlanır. Bu sünnet ayrıca çocuktan şeytanın şerrini ve belaları defeder. Bu müstehap amelin yapılması konusunda o derece önem verilmiştir ki; çocuk doğduğunda 7. Gün yapılmamış olsa bile sonradan yapılması hatta eğer bir insanın sağlığında yapılmamışsa ölümünden sonra bile yakınları tarafından yapılması tavsiye edilmiştir.

8.       Sünnet

Doğan erkek çocukları için ise; sünnet olayı vacip bir ameldir. Çocuğun doğumunun yedinci günü hatta öncesinde yapılmasında fayda vardır. Bu bir zorunluluk olduğundan dolayı doğumdan sonra 7. günde yapılmasa bile sonrasında yapılmalıdır. Sünnet çocuğun sağlığının korunmasına ve hijyenin sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Bir hadiste hz Resulullah saa. şöyle buyurmaktadır; ‘Erkek çocuklarınızı doğumlarının yedinci gününde temizleyin, bu onlar için en temiz, en iyi etin gelişimine yardımcı olandır. Şüphe yok ki; yeryüzü sünnetsiz birisinin idrarından nefret eder.’

MERZİYE HAKLI

 

Google

Facebook

  DİĞERLERİ
Çocukları Hakkındaki Duası
Sahife-i Seccadiye'den bir dua. ((Allah’ım, benim için onların ömrünü uzat; (dünyadaki) sürelerini çoğalt; küçüklerini yetiştir; güçsüzlerini güçlen
Çocuklar Hakkındaki Birkaç İslami Hüküm(Doğumdan sonra)
Bebeğin Guslü / Bebeğin İlk Yemesi Gereken Şey / Bebeğin Duyacağı İlk Söz / Bebeğe İsim Koymak / Bebeğin Saçının Kesilmesi
Batı'da Aile Krizi
Günümüzde maalesef şiddet ve isyankarlık ruhu ve hatta büyüklerin yaşamında söz konusu olan cinsel pervasızlık gibi meseleler animasyonlarda yaygınlaş
Çocuğun Kahramanı;Anne ve Baba
Yalancı ve sahtekar bir toplum oluşturan çocuklar, yalancı baba ve annelerin ürünleridir...
Çocuk Eğitimi Sadece Annelerin Görevi Değil !
Baba hiçbir zaman "Şimdi zamanım yok, daha sonra onunla ilgilenirim" dememeli...
Çocuk Terbiyesi Üzerine Dersler
Çocuklar doğal olarak kendilerine sevgi, ilgi ve dostluk gösteren şahıslara karşı bağlılık hissederler...
Çocuklarla iletişim kurmanın yolları
Yaşa göre çocuklarla iletişim kurmanın püf noktaları nelerdir?
Kardeş Kıskançlığının Çözümü
Çocukların kavga ve birbiriyle alay etmelerinin doğal bir şey olduğunu kabul edin.
Masumların Siyerinde Oruç Öğretimi Programı
Masumların Siyerinde Ve Rivayetlerde Oruç Öğretimi Programı Oruç, İslam'ın önemli ibadetlerinden biridir ve rivayetlerde İslam'ın beş esasınd
Anne-Baba nasıl davranırsa !
Çocuğun karakteri, çoğu kez kendisine ana babasının verdiği davranış özelliklerini yansıtır...

n

Çocuğu Hedefdar Yetiştirmek

n

Çocuğu Hedefdar Yetiştirmek

n

Çocuk ağlasa da kararınızdan dönmeyin !

n

ÇOCUKLARA SEVGİ GÖSTERMEK !

n

İslam’da Güzel İsim Belirlemenin Önemi İslami Kız ve Erkek İsimlerinden Seçmeler

n

Haram Yiyen, Ali Ekber Gibi İnsanlar Terbiye Edemez

n

ÇOCUĞU DİNLEMEK

n

ÇOCUGA KARŞI SERGİLENEN YANLIŞ TUTUMLAR

n

Çocuklara söylenmemesi gereken cümleler

n

Çocuk Yetiştirmeyle İlgili 8 Yanlış

n

Anne, Baba, Eğitici ve Öğretmenin İmanı

n

Anne ve Babalar Dikkat Etmelidirler

n

Çocuklarımıza neden sınır koymalıyız?

n

Çocuğuma ve Bana Nebilerden Bir Hisse Var mı?

n

ÇOCUK EĞİTİMİ SADECE ANNELERİN GÖREVİ DEĞİL

n

Benim Adım Televizyon

n

ÇOCUKTA DİNİ GELİŞİM PSİKOLOJİSİ

n

Çocuk Suçluluğunu Önlemede Sünnetin Rolü

n

ÇOCUĞUMUZLA SAĞLIKLI İLETİŞİM

n

Çocuk yetiştirirken yapılan hatalar -1

n

Çizgi filmlere dikkat!

n

Çocuk mu Sizi Yönetiyor, Siz mi Çocuğunuzu Yönetiyorsunuz?

n

Çocuğun 'Allah nerde?' Sorusunun Cevabı

n

ÇOCUKLARIMIZIN İFFETİ

n

Anne ve Babalar Dikkat Etmelidirler

n

HZ. FATIMA’NIN (A.S) ÇOCUK EĞİTİM YÖNTEMLERİ

n

Evladın Vazifeleri

n

ÇOCUK EĞİTİMİNDE, TERBİYEYE ENGEL OLMAYAN SEVGİ

n

Çocukların Temel İhtiyaçları

n

GENÇLİK ÇAĞI VE İSLAMİ AİLE MODELİ

n

ÇOCUĞUN ÖNEMİ VE DEĞERİ

n

ÇOCUKLARINIZ İÇİN İMAM ZEYNELABİDİN (A.S)'DAN BİR DUA

n

EBEVEYNLERE ÖĞÜTLER

n

EVLATLARIMIZIN İBADETLERE İLGİ DUYMALARINI NASIL TAKVİYE EDEBİLİRİZ?

n

ÇOCUĞUNUZ İÇİN AİLEVİ İHTİLAFLARDAN KAÇININ!

n

ÇOCUĞUMUZU TANIYOR MUYUZ?

n

ANNENİN YİYECEĞİNİN CENİNİN AHLAKINDAKİ TESİRLERİ

n

ÇOCUKLARIN ANNE VE BABA ÜZERINDEKI HAKLARI

n

ÇOCUK VE KİTAP

n

Çocuğumuza Kuran'ı nasıl sevdirebiliriz?

n

Hırçınlık ya öğrenilen bir davranıştır veya…

n

RABBANİ SİSTEMDE ÇOCUK EĞİTİMİ

n

BEBEK VE DİNİ EĞİTİM

n

ÇOCUKLARDA YARATICILIĞI ARTTIRMANIN YOLLARI

n

ÇOCUK EĞİTİMİNDE BABALARIN ROLÜ

n

ÇOCUKLAR'IN MANEVİ GELİŞİMİ

n

ÇOCUKLARDA YALAN SÖYLEME

n

ÇOCUK EĞİTİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

n

GENÇLERE CİNSELLİK EĞİTİMİ NE ZAMAN VERİLMEYE BAŞLANMALIDIR?

n

İSLAMDA SEVGİ VE DOSTLUK EĞİTİMİ
 YAZARLAR
ARZU ÇETİNKAYA

İNSAN OLMAK
Canan TÜRKYILMAZ

AŞKIN SECDESİ
HASİBE YEŞİL

İMAM HUMEYNİ NİN DÜNYA ÜZERİNDEKİ ETKİSİ
Muhsin SOLHAN

İslam’ın Öngördüğü Aile Düzeni
Özlem SEVİLMİŞ

Hayata Dair Yeni Bir Adım “Üniversiteler”
Masume ZULFİKAR

BİR VAKIA DAHA
MERZİYE HAKLI

ÇOCUKLARDA RİYA
 GENÇ KALEMLER
 KONUK YAZARLAR
Mustafa Kemal TAŞPINAR
TOPLUMUN DİREKLERI KADINLARIMIZ
Metin ATEŞ
GÖNLÜMÜN SAHİBİ YA ALİ (A.S)
 ALNTI YAZARLAR
Abbas Kazimi
Çocuk Terbiyesi
Murtaza Akbulut
Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed(s.a.a)
Betül HANZALA
HAMAS VE ZAVALLILIĞIN TABLOSU‏
  SİZDEN GELENLER
yar fatıma - 25-04-2012 / Türkiye / izmir
selamun aleykum emeginize saglık rabbım bu kadar anlamlı musluman bayanların (mumin bır bayanın ) ogrenmesı dusunce payının bulunması gereken konul
zehra - 09-02-2012 / Türkiye / ığdır
Bismillah. Selamun aleykum. Güzel bir site emeği geçenlerden Allah razı olsun...
serdar ak - 30-11-2011 / Türkiye / istanbul
kadın konusunda böyle doyurucu ve çok kapsamlı bir siteye ilk defa rastladım hangi konuya girdiysem doyurucu ve bol bol yazı gördüm rabbimden daha
özlem akdoğan - 10-08-2011 / Türkiye / istanbul
hazırlamış olduğunuz şeylerin hepsi birbirinden anlamlı emeği geçen herkezden ALLAH razı olsun
MULTIMEDIA
ANKET  
FOTO GALERİ  
Hz Fatıma (sa)
ÇOK İZLENENLER
Sen Sultansın
Ya Fatıma
Ya Fatıma
EHLİBEYT TAKVİMİ
SAAT - TAKVİM

Copyright © 2010 Rast Kadın
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz